“Discriminative power”版本间的差异
来自cslt Wiki
| 第29行: | 第29行: | ||
!max T||pattern||cost||test on 1-2m | !max T||pattern||cost||test on 1-2m | ||
|- | |- | ||
| − | |2||[5,35]||15.7213|| | + | |2||[5,35]||15.7213|| 16.569790 |
|- | |- | ||
|3 ||[2,7,31]||15.66713|| | |3 ||[2,7,31]||15.66713|| | ||
2012年9月26日 (三) 07:47的版本
disc: test data = train data, cut 0-1
homogeneous
| T | cost | test on 1-2m |
|---|---|---|
| 1 | 16.089787 | 16.880100 |
| 2 | 15.845197 | 16.754873 |
| 3 | 15.714764 | 16.895517 |
| 4 | 15.488785 | 17.119724 |
| 5 | 15.601522 | 17.504296 |
| 6 | 15.658465 | 17.794173 |
| 7 | 15.972915 | 18.307699 |
| 8 | 16.222829 | 18.544731 |
heterogeneous
| max T | pattern | cost | test on 1-2m |
|---|---|---|---|
| 2 | [5,35] | 15.7213 | 16.569790 |
| 3 | [2,7,31] | 15.66713 | |
| 4 | [0, 0, 21 19] | 15.385304 | |
| 5 | [1 0 4 33 2] | 15.3394 | |
| 6 | [0 0 0 34 0 6] | 15.3478 | |
| 7 | [0 0 14 25 0 1 0] | 15.3548 | |
| 8 | [1, 0, 7, 32, 0, 0, 0, 0] | 15.3295 |