“Discriminative power”版本间的差异
来自cslt Wiki
| 第31行: | 第31行: | ||
|2||[5,35]||15.7213|| 16.569790 | |2||[5,35]||15.7213|| 16.569790 | ||
|- | |- | ||
| − | |3 || | + | |3 || || || |
|- | |- | ||
| − | |4|| | + | |4|| || || |
|- | |- | ||
| − | |5|| | + | |5|| || || |
|- | |- | ||
| − | |6|| | + | |6|| || || |
|- | |- | ||
| − | |7|| | + | |7|| || || |
|- | |- | ||
| − | |8|| | + | |8|| || || |
|} | |} | ||
2012年9月26日 (三) 07:48的版本
disc: test data = train data, cut 0-1
homogeneous
| T | cost | test on 1-2m |
|---|---|---|
| 1 | 16.089787 | 16.880100 |
| 2 | 15.845197 | 16.754873 |
| 3 | 15.714764 | 16.895517 |
| 4 | 15.488785 | 17.119724 |
| 5 | 15.601522 | 17.504296 |
| 6 | 15.658465 | 17.794173 |
| 7 | 15.972915 | 18.307699 |
| 8 | 16.222829 | 18.544731 |
heterogeneous
| max T | pattern | cost | test on 1-2m |
|---|---|---|---|
| 2 | [5,35] | 15.7213 | 16.569790 |
| 3 | |||
| 4 | |||
| 5 | |||
| 6 | |||
| 7 | |||
| 8 |