“Conference Agenda”版本间的差异
来自cslt Wiki
| 第32行: | 第32行: | ||
|InterSpeech 2017 || ++ ||Stockholm, Sweden|| ? || 8/20/2017-8/24/2017 || TZY, LLT | |InterSpeech 2017 || ++ ||Stockholm, Sweden|| ? || 8/20/2017-8/24/2017 || TZY, LLT | ||
|- | |- | ||
| − | |ACL 2017 || ++ || Vancouver, Canada || 2/6/2017 || 7/30/2017-8/4/2017 || | + | |ACL 2017 || ++ || Vancouver, Canada || 2/6/2017 || 7/30/2017-8/4/2017 || FY, ZAD, ZSY, ZJY |
|- | |- | ||
|IJCAI 2017 || ++ || Melbourne, Australia || 2/19/2017 || 8/19/2017-8/25/2017 || | |IJCAI 2017 || ++ || Melbourne, Australia || 2/19/2017 || 8/19/2017-8/25/2017 || | ||
|- | |- | ||
| − | |NIPS 2017 || ++ || Long Beach, CA, USA || TBD || 12/4/2017-12/9/2017 || | + | |NIPS 2017 || ++ || Long Beach, CA, USA || TBD || 12/4/2017-12/9/2017 || FY |
|- | |- | ||
|EMNLP 2017 || ++ || TBD || TBD || TBD || | |EMNLP 2017 || ++ || TBD || TBD || TBD || | ||
2016年10月20日 (四) 08:46的版本
| Conference | Remaining days | Venue | submission deadline | conference date | target people |
|---|---|---|---|---|---|
| NAACL 2016 | Pass | San Diego, CA | 1/6/2015 | 6/13/2016-6/15/2016 | ZDX |
| IJCAI 2016 | Pass | New York, NY | 1/27/2016(Abstract);2/2/2016(papers) | 7/9/2016-7/13/2016 | LTY, WQX |
| ACL 2016 | Pass | Berlin, Germany | 2/29/2016(short) 3/18/2016(long) | 8/7/2016–8/12/2016 | LTY, WQX |
| Interspeech 2016 | Pass | San Francisco, CA | 3/30/2016 | 9/8/2016-9/12/2016 | |
| ICDM 2016 | Pass | Venice, Italy | 5/7/2016 | 11/7/2016-11/8/2016 | |
| NIPS 2016 | Pass | Barcelona Spain | 5/20/2016 | 11/7/2016-11/8/2016 | |
| APSIPA 2016 | Pass | Jeju, Korea | 6/15/2016 | 12/13/2016-12/16/2016 | |
| CCL 2016 | Pass | Qingdao, China | 6/1/2016 | 10/15/2016-10/16/2016 | LTY |
| EMNLP 2016 | Pass | Austin, TX | 6/3/2016 | 12/5/2016-12/10/2016 | |
| ISCSLP 2016 | Pass | Tianjin, CN | 6/17/2016 | 10/17/2016-10/20/2016 | |
| BIC 2016 | Pass | Beijing, CN | 6/10/2016 | 11/28/2016-11/30/2016 | |
| OCOCOSDA 2016 | Pass | Baili | 6/29/2016 | 10/26/2016-10/28/2016 | |
| COLING 2016 | Pass | Osaka, Japan | 7/15/2016 | 12/11/2016-12/16/2016 | |
| ICASSP 2017 | Pass | New Orleans, USA | 12/9/2016 | 3/5/2017-3/9/2017 | TZY, LLT |
| InterSpeech 2017 | ++ | Stockholm, Sweden | ? | 8/20/2017-8/24/2017 | TZY, LLT |
| ACL 2017 | ++ | Vancouver, Canada | 2/6/2017 | 7/30/2017-8/4/2017 | FY, ZAD, ZSY, ZJY |
| IJCAI 2017 | ++ | Melbourne, Australia | 2/19/2017 | 8/19/2017-8/25/2017 | |
| NIPS 2017 | ++ | Long Beach, CA, USA | TBD | 12/4/2017-12/9/2017 | FY |
| EMNLP 2017 | ++ | TBD | TBD | TBD |