“Conference Agenda”版本间的差异
来自cslt Wiki
| 第8行: | 第8行: | ||
|SIGIR 2016 ||Pisa, Italy || 1/14/2016(Abstract of long);1/21/2016(long);2/11/2016(short) || 7/17/2016-7/21/2016 || LTY | |SIGIR 2016 ||Pisa, Italy || 1/14/2016(Abstract of long);1/21/2016(long);2/11/2016(short) || 7/17/2016-7/21/2016 || LTY | ||
|- | |- | ||
| − | |IJCAI 2016 ||New York, USA || 1/27/2016(Abstract);2/2/2016(papers) || 7/9/2016-7/13/2016 || LTY, QJ | + | |IJCAI 2016 ||New York, USA || 1/27/2016(Abstract);2/2/2016(papers) || 7/9/2016-7/13/2016 || LTY, WQX; QJ; ZDX |
|- | |- | ||
|RecSys 2016 ||Boston, USA || 2/6/2016 || 9/25/2016-9/29/2016 || | |RecSys 2016 ||Boston, USA || 2/6/2016 || 9/25/2016-9/29/2016 || | ||
|- | |- | ||
| − | |ICML 2016 ||New York, USA || 2/15/2016 || 6/19/2016-6/24/2016 || LTY | + | |ICML 2016 ||New York, USA || 2/15/2016 || 6/19/2016-6/24/2016 || LTY; QJ |
|- | |- | ||
| − | |ACL 2016 || Berlin, Germany || 2/29/2016(short) 3/18/2016(long) || 8/7/2016–8/12/2016 || ZDX | + | |ACL 2016 || Berlin, Germany || 2/29/2016(short) 3/18/2016(long) || 8/7/2016–8/12/2016 || ZDX ; YY,LTY |
|- | |- | ||
|KDD 2016 ||San Francisco, USA || 3/6/2016 || 8/24/2016-8/27/2016 || LTY | |KDD 2016 ||San Francisco, USA || 3/6/2016 || 8/24/2016-8/27/2016 || LTY | ||
2015年11月30日 (一) 08:15的版本
| Conference | Venue | submission deadline | conference date | target people |
|---|---|---|---|---|
| ICASSP 2016 | Shanghai, China | 9/25/2015 | 3/20/2016-3/25/2016 | WD, QJ |
| NAACL 2016 | San Diego, California, USA | 1/6/2016 | 6/13/2016–6/15/2016 | ZDX |
| SIGIR 2016 | Pisa, Italy | 1/14/2016(Abstract of long);1/21/2016(long);2/11/2016(short) | 7/17/2016-7/21/2016 | LTY |
| IJCAI 2016 | New York, USA | 1/27/2016(Abstract);2/2/2016(papers) | 7/9/2016-7/13/2016 | LTY, WQX; QJ; ZDX |
| RecSys 2016 | Boston, USA | 2/6/2016 | 9/25/2016-9/29/2016 | |
| ICML 2016 | New York, USA | 2/15/2016 | 6/19/2016-6/24/2016 | LTY; QJ |
| ACL 2016 | Berlin, Germany | 2/29/2016(short) 3/18/2016(long) | 8/7/2016–8/12/2016 | ZDX ; YY,LTY |
| KDD 2016 | San Francisco, USA | 3/6/2016 | 8/24/2016-8/27/2016 | LTY |
| Interspeech 2016 | San Francisco, USA | 3/23/2016 | 9/8/2016-9/12/2016 | |
| ICDM 2016 | Venice, Italy | 5/7/2016 | 11/7/2016-11/8/2016 | LTY |